stycznia 25, 2018

Cebularz lubelski


Pyszne drożdżowe ciasto, aromatyczna cebula z makiem- tak opisałbym  tradycyjne lubelskie cebularze. Oryginalne cebularze wypiekane były już w średniowieczu, następnie w XIX wieku przez Żydów z lubelskiego Starego Miasta. Poprzez swoją historię i smak, który im towarzyszy zasłużyły sobie na ogłoszenie ich 37 polskim produktem regionalnym chronionym w Unii Europejskiej. Zapraszam do skorzystania z przepisu!

SKŁADNIKI:

Zaczyn:
30 gram drożdży;
100 ml letniego mleka;
2 łyżki mąki;
2 łyżeczki cukry;
szczypta soli;

Ciasto:
500 gram mąki pszennej;
150-200 ml mleka;
2 małe jajka;
1 łyżeczka soli;
1 łyżeczka cukru;
60 gram roztopionego masła;

Farsz cebulowy:
500 gram cebuli;
3 łyżki maku;
1 łyżeczka soli;
2 łyżki oleju;

Dodatki:
1 jajko;
1-2 łyżki wody.





1. Cebularz zaczynamy od zrobienia farszu cebulowo-makowego. Masę przygotowujemy najlepiej dzień wcześniej, aby wszystkie smaki dobrze się ze sobą wymieszały. Zaczynamy od obrania i pokrojenia cebuli w grubą kostkę. Tak przygotowaną cebulę dajemy do gotującej się wody i zaparzamy przez 2-3 minuty, a następnie dokładnie odcedzamy z wody.  Ciepłą cebulę mieszamy z makiem, solą i olejem, studzimy i szczelnie zamykamy w słoiczku na noc w lodówce. 





2. Zaczyn rozpoczynamy od podgrzania mleka, tak aby było ciepłe, nie gorące. Do mleka dodajemy mąkę, pokruszone drożdże, cukier i odrobinę soli. Wszystko dokładnie mieszamy, aż znikną grudki i odstawiamy w ciepłe miejsce, do momentu podwojenia objętości zaczynu (15-20 minut).



3. W czasie gdy zaczyn rośnie, my możemy zabrać się za przygotowanie składników na ciasto. Na samym początku warto roztopić masło, a następnie odstawić je do wystygnięcia. Mąkę przesiewamy na blat, dodajemy cukier, sól i dokładnie mieszamy ze sobą. Kolejnym etapem jest dodanie mleka i jajek. Gdy zaczyn podwoi objętość, łączymy go z pozostałymi składnikami i wyrabiamy ciasto. Gdy wszystkie elementy się połączą, wlewamy masło i wyrabiamy około 15 minut, aż nasza podstawa pod cebularze będzie miękka i elastyczna. Odstawiamy do podwojenia swojej objętości w ciepłe miejsce, przykryte ściereczką (około 1-1,5 godziny).

4. Gdy ciasto mamy ładnie wyrośnięte, wykładamy go na blat i wyrabiamy jeszcze chwilkę. Formujemy z niego kulę i dzielimy na 12 równych części. Każdą cześć z osobna wałkujemy, aby powstał okrągły placek średnicy około 12 cm. Przekładamy je na blaszkę. Na środek każdego placka wykładamy po łyżce farszu cebulowego. Gdy wszystkie placuszki są gotowe, przykrywamy je ściereczką i zostawiamy do ponownego wyrośnięcia na około 45 minut. Po tym czasie, brzegi cebularzy smarujemy rozbełtanym jajkiem z wodą- dzięki niemu podczas pieczenia ciasto ładnie się zarumieni. Gotowe placuszki wkładamy do wcześniej nagrzanego piekarnika na 180 stopni, na około 25 minut. Gdy cebularze ładnie się zarumienią wyciągamy z piekarnika. 


Nasze cebularze najlepiej smakują lekko ciepłe w dzień ich zrobienia. Kolejnego dnia można chwilkę podgrzać w mikrofali, lub spożyć na zimno- w obu przypadkach nasz wypiek będzie niesamowicie smakował drożdżowym plackiem i oryginalnie przygotowaną cebulą!


SMACZNEGO!

5 komentarzy:

Copyright © 2016 Słodko-słone , Blogger